A A A

AYURVEDA

Ayurveda to system medyczny wywodzący się ze starożytnych Indii, który opiera się na zachowaniu równowagi między pięcioma żywiołami/elementami, z których zbudowane jest nasze ciało. Gdy elementy te pozostają w równowadze, człowiek cieszy się doskonałym zdrowiem na poziomie ciała, emocji i duszy.

 

Według Ayurvedy zdrowie w ciele fizycznym jest nierozerwalnie związane ze stanem emocjonalnym.

 

Człowiek posiada zdolność do samoregulacji, regeneracji i samoleczenia. Zdrowie wraca automatycznie z chwilą gdy usunięta zostanie źródłowa przyczyna schorzenia. Ayurveda nie leczy choroby lecz przywraca równowagę, której brak tę chorobę wywołał. Równowaga lub jej brak wyrażana jest poprzez trzy elementy będące kombinacją pięciu żywiołów:

 

Vata

- układ nerwowy, cyrkulacja płynów ustrojowych; kreatywność, wyobraźnia, entuzjazm, komunikatywność, otwartość na zmianę, ale również zamartwianie się, niepokój, szybkie męczenie się, zmienność nastrojów i niestałość;

 

Pitta

- układ trawienny; determinacja, pasja, zorganizowanie, intelekt, zdolności przywódcze, dyscyplina, ale też gniew, krytycyzm, potrzeba kontroli, pracoholizm czy nadmierna dbałość o wizerunek;

 

Kapha

- układ immunologiczny; spokój, zadowolenie, stabilność, tolerancja, cierpliwość, współczucie, z drugiej strony także chciwość, lenistwo, sentymentalizm, zaborczość i niechęć do zmiany.

 

Jeśli te trzy elementy są w równowadze to pozostajemy w doskonałym zdrowiu. Zwykle jednak w każdym z nas już od urodzenia, jeden z elementów Kapha, Pitta i Vata przeważa, a inny może być osłabiony, co nadaje nam określone cechy osobowości i zachowania oraz podatność na określone schorzenia.

 

Leczenie, a może raczej profilaktyka sprowadza się zatem do wyrównania poziomu tych trzech elementów, poprzez odpowiednią dietę i tryb życia. Każdy spożywany przez nas posiłek, w zależności od składników, może wzmocnić lub osłabić Vatę, Pittę lub Kaphę. Aby wspomóc proces przywracania równowagi stosujemy również suplementy diety oparte głównie na ziołach oraz szereg bardzo przyjemnych i odprężających zabiegów, w szczególności masaży.